Rekuperatory - czym jest strefa zimna w instalacji?

Czy wszystkie pomieszczenia w domu z wentylacją opartą o rekuperatory są objęte wentylacją? Na pierwszy rzut oka, możemy powiedzieć, że tak. Wszak wszędzie potrzebna jest nam odpowiednia temperatura.

Tak naprawdę jednak, kiedy spojrzymy na ten temat nieco głębiej, znajdziemy w budynku przestrzenie, w których praca rekuperatorów jest niepożądana. Są to m.in. garaże, piwnice, czy też komórki - tam oczekujemy niskiej temperatury. I to właśnie jest tzw. strefa zimna.

Czym jest dokładniej strefa zimna?

To ta część domu, lub te wybrane pomieszczenia w nim, które nie są objęte systemem wentylacji. Jest to rozwiązanie bardzo przydatne pod wieloma względami, a przy tym pozwalające na jeszcze większe oszczędności. Ważne jednak, by strefa zimna była dobrze odizolowana od strefy wentylacji - tak, by powodowała wychłodzenia pozostałych pomieszczeń.

Warto się zwrócić po pomoc do fachowców z doświadczeniem by w prawidłowy sposób zaplanować sobie strefę zimną przy korzystaniu z instalacji z rekuperatorem. Oni bowiem w rozsądny sposób rozplanują podział budynku na strefę zimna i wentylowaną, optymalnie ustawiając pracę rekuperatorów. To zaś najlepsza gwarancja komfortu użytkowania budynku.