Rekuperatory - centrala wentylacyjna w systemie odzyskiwania ciepła

Czym są tak naprawdę rekuperatory i w jaki sposób działają?

Rekuperatory są elementem systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. To urządzenia pozwalające na ponowne przepompowanie ogrzanego i wyrzucanego przez wentylację powietrza i zredukowanie przez to strat ciepła. Sam rekuperator nazwać można sercem systemu, lub też - bardziej technicznie - jego centralą. A jak pracuje i w jaki sposób wpływa na działanie całego systemu wentylacji z odzyskiem?

Centrala wentylacyjna, a więc rekuperator pozwala na przeprowadzenie wymiany ciepła i jego odzysk do ponownego wykorzystania wewnątrz budynku. Mamy różne rodzaje centrali wentylacyjnych. Najprostsze to te z czynnikiem pośrednim, lub też ruchomym wkładem. Najbardziej efektywne są jednak rekuperatory z czynnikiem przeciwprądowym, które pozwalają na odzyskanie ciepła nawet do ponad 90%. I to te są coraz chętniej wybierane - szczególnie w nowych domach.

Wybór właściwej centrali wentylacyjnej w systemie rekuperacji to klucz do sukcesu. I choć te najlepsze kosztować mogą sporo, to w perspektywie długofalowej rozwiązanie to się po prostu opłaca. Warto więc przyjrzeć się bliżej dostępnym na rynku propozycjom.